Singuliaritarianizmas
Tikėjimas, kad intelektas - tai aukščiausia vertybė, o
intelekto kūrimo automatizavimas - visų problemų sprendimo kelias.

Singuliaritarianizmas - tai tikėjimas tuo, kad intelektas yra panacėja, ir aukščiausia vertybė: kuo kas nors intelektualesnis, tuo daugiau jis supranta, ir tuo jo moralinės normos irgi bus aukštesnės. Vadinasi, mūsų, kaip žmonijos, išsigelbėjimas nuo galimų savo beprotybės - sukurti tokį dirbtinį intelektą, kuris pranoktų žmogaus intelektą, ir sugebėtų sukurti vis intelektualesnį už save dirbtinį intelektą.

Tikima, kad atsiradus pirmajam tokiam save patobulinti ir reprodukuoti gebančiam dirbtiniam intelektui, bus automatizuotas intelekto kūrimo procesas, ir prasidės eksponentinė revoliucija: dirbtinis protas pradės kurti ir tobulinti pats save ir tobulėti. Toks ciklinis savęs tobulinimo reiškinys reikštų, kad intelektualumas, kaip toksai, neapibrėžtai didės link begalybės (tokia civilizacjios būsena vadinama "technologiniu singuliarumu".). Nėra visiškai aišku, ką tai reikštų, tačiau tai būtų visiškai naujas intelekto vystymosi etapas.

Toks įvykis yra prognozuojamas įvykti nuo artimiausių keliasdešimties metų, iki kelių šimtų metų nuo dabar. Tokioms prognozėms pagrindo turi dabartiniai technologijų plėtotės tempai (Moore'o dėsnis), bei kai kurios kitos prielaidos. Pavyzdžiui, žmogaus smegenų ląstelės viena kitom nervinius impulsus perduoda greičiu, maždaug lygiu 150m/s, o ląstelė priima sprendimą per 1/200 (200Hz) sekundės dalį. Tuo tarpu dabartinių kompiuterių procesoriai atlieka milijardus operacijų ("sprendimų") per sekundę, o elektros impulsų perdavimas vyksta 3*108m/s. Mūsų smegenys dirba pakankamai greitai tik todėl, kad neuronų yra labai daug (100*109 neuronų ir 100*1012 sinapsių). Preliminariai skaičiuojama, kad jeigu pavyktų pagreitinti ląstelių darbą iki kelių GHz, o impulsų perdavimo greitį - iki šviesos greičio, fiziškai mąstymo greitį būtų galima padidinti mažiausiai 106 kartų. Tokiu atveju 31 sekundės trukmės mąstymas atitiktų normalaus žmogaus vienerių metų mąstymo procesą. 22 valandos mąstymo atitiktų žmogaus mąstymo kelią nuo Sokrato laikų antikinėje Graikijoje, iki šių laikų.

Plačiau: http://www.singinst.org

2005-06-24