O jeigu: judėtumėte?

Yra tokia viena patarlė, kurią kartą perskaičiau VU laikraščio pirmam puslapy: "Kas stovi - pūva, kas nejuda - miršta."

Gyvendami sėsliai, dažnai nepagalvojame, kaip galėjo mūsų gyvenimai būtų susiklostę jei būtume keliavę. Sakoma, judėk. Sakoma, norėdamas įgyti pranašumo prieš kitus - daryk visiškai priešingai nei kiti: pažiūrėk, kur juda visi, ir judėk priešingai nei visi juda. Daugelis žmonių negali gerai įsivaizduoti šios laisvės judėti po pasaulį, pasilieka savo šalyje, savame mieste, ir netyrinėja pasaulio. O mes esame pasaulyje, kurį galima tyrinėti, ir tai gali bet kas - keliauti gali bet kas. Tam nereikia pinigų, tereikia noro ir šiek tiek sumanumo.

Paskaičiuokime. Žmogus vidutiniškai eina 5 km/h greičiu. Neskaitant įvairių automobilių pavežėjimo galimybių, per dieną galima nepavargstant nueiti mažiausiai po 30 kilometrų. Tačiau paprastai nukeliautum daugiau nei 100 km. Tad per 100 dienų nueitum daugiau nei 10 000 kilometrų. Kaip išgyventi? Žmogus yra išradingas ir sumanus. Be to, pasaulyje jau yra daug žmonių, taigi, ir galimybių...

Kiek metų praleidote čia, jūsų gimtam mieste ar regione? Įdomu, kur galėjote dabar būti, ir ko galėjote išmokti? (Dabar yra priimta mokytis mokykloje, tačiau tikriausiai nėra geresnio mokymosi metodo nei praktika. Nėra geresnio būdo įgyti bendravimo įgūdžių, išmokti kitų kalbų, nei tiesiog bendrauti, o bendravimo įgūdžiai, kaip nustatyta, yra vieni pelningiausių.) Ar nebūtų buvę pelningiau jums investuoti savo laiką būtent jiems įgyti? Ir tai nereiškia, kad neišmoktumėt tokių svarbių įgudžių kaip integralinis ir diferencialinis skaičiavimas. Juk daug žmonių tą moka, ir to išmokti galima ir ne universitete.

Ką galėjote mokėti, kur galėjote būti? Per 12-oje mokyklos metų yra 4380 dienų. Vadinasi, galėjote nukeliauti mažiausiai 438`000 km (Mėnulis yra už 384`000 km), kas yra apie 11 kartų aplink Žemę. Tai reiškia, būti bet kur pasaulyje, mokėti daug kalbų, turėti gerų bendravimo įgūdžių, ir tai nereiškia, kad neturėti formalaus išsilavinimo teikiamų žinių ir įgūdžių: tavo žinios priklausys tik nuo to, su kokias žmonėm bendrausi, ir kur keliausi. Be to, kai veikla ir problemos yra visuomet 100% tikros (ne taip, kaip mokykloje, kur problemos yra išgalvotos), tai privalai mąstyti ir mąstai daug atsakingiau, ir tai reiškia, kad ir atmintis, ir vaizduotė, ir kitokios protinės funkcijos turi būti atliekamos labai atsakingai ir be klaidų, o kai taip mąstai, tai daug geriau išmoksti, įsivaizduoji ir perimi.

Aišku, reikėtų atsižvelgti ir į riziką (fizinio sužalojimo, maisto trūkumo, klimatinių sąlygų, maža tikimybė rasti išsilavinusių žmonių)...

2005-04-03 14:39