Iniciatyva
AME*
Arti Mūsų Esmės

"Sukurkime pažangią lietuvišką pasaulinę korporaciją!"

Lietuva, ilgą laiką buvo Sovietų sąjungos sudėtyje. Todėl dabar Lietuvoje yra daug įmonių ir įstaigų, kurios veikia pagal įsisenėjusius nepažangius principus, bei nepažangiai mąstančių vadovų. Tai keičiasi. Tačiau žema darbo ir bendravimo kultūra iš sovietinės santvarkos vis dar daro didelę neigiamą įtaką Lietuvos verslo plėtrai pasaulyje. Lietuva savo vadyba įmonėse dar labai atsilieka nuo tokių pažangių šalių kaip Japonija, ar Amerika. Žmonėms nemalonu dirbti. Nėra savirealizacijos galimybių. Lietuvos žmonės emigruoja. Proto nutekėjimas darosi vis labai didelė problema. Remiantis vien oficialia statistika/surašymo duomenimis per 1990-2000 metus iš Lietuvos emigravo mažiausiai 225 904 žmonės. Be to, "Sociologinių tyrimų duomenimis aukščiausio išsilavinimo žmonių tarpe didžiausias lyginamas svoris norinčių išvykti į užsienį." Lietuvoje vystosi prekyba, tačiau mažai vystosi pramonė. Keičiantis technologijoms ir ateinant naujovėms, patys jų negamindami mes tam tikra prasme atsiliekame technologiškai. Lietuvos įmonės yra per daug biurokratizuotos (tai reiškia, kad jose žmonės dirba ne todėl, kad patys taip sugalvojo, o todėl, kad jei jie taip nedarys, tai pagal biurokratinį mechanizmą, jie bus kažkaip nuskriausti). Darbuotojai atsiskyrę nuo vadovybės, ir negali įtakoti įmonių sprendimų dėl įmonių plėtotės, jų tikslų. Jie įmonėse tampa beveik gryna darbo jėga, kas neleidžia savęs realizuoti, ir prisidėti prie kompanijos problemų sprendimo. Be to, priešingai nei suomiai su NOKIA, lietuviai dar neturi tokios kompanijos, kuri galėtų vadintis pažangia pasauline korporacija, aktyviai prisidedančia prie pasaulinių problemų sprendimo ir gaminančia pasaulinę produkciją.

Idėja

Visiškai atvirai...

Kartą sugalvojau idėją padaryti piliečiams ir gamtai naudingas automatizuotas autostopo stoteles su švieslentėmis, kuriose SMS žinute galėtum parašyti, kur nori važiuoti. Tą idėją papasakojau draugui iš BITĖ GSM, kuris papasakojo vienam geram BITĖ GSM vadybininkui. Jis panorėjo apie mane sužinoti. Papasakojau. Tada jis man parašė:

Komentaras tik vienas - jei kada sugalvotum savo kūrybiškumą koncentruoti į vieną ar dvi kryptis, skambančias pvz. "idėjos, kaip uždirbti visus pinigus" ir "idėjos, kaip sukurti pirmąją lietuvišką global corporation", versle Tavęs laukia didi ateitis.
Idėjos, kaip uždirbti visus pinigus, emociškai nepalietė. O štai kurti pirmąją lietuvišką pasaulinę korporaciją pasirodė net labai prasminga, ir nors tai ne visai atitinka mano profesnius siekius, pasakiau, kad jei tik tokią korporaciją kas kurtų, būtinai man apie tai praneštų - norėčiau būtinai prisidėti prie jos kūrimo! Norėčiau, kad ji būtų tikrai pažangi, tikrai gera, ir lietuviška.

Tikrai norėčiau kurti tokią korporaciją, ir norėčiau, kad ji būtų labai gera. Tačiau kaip sukurti ją? Ką daryti, kad tokia korporacija būtų, ir būtų gera tiek darbininkam, tiek investuotojam? Nebūkite savanaudiški: daugiausiai žmonių bendradarbiaus ir didžiausios sėkmės galime susilaukti tik tuomet, kai jie patys (o tai yra, ir darbuotojai) to norės, kai jie galės jausti tiesioginį prisidėjimą korporacijos kūrimo, jaus tai, kad korporacija jais rūpinasi ir t.t. Kaip organizuoti tokios kompanijos kūrimą? Kokius produktus tokiai Lietuvos kompanijai gaminti? Ką svarbu suprasti prieš kuriant tokią kompaniją? Klausimas atviras.

komentuoti, rašyti klausimus/atsakymus

2005-03-29

*AME yra iniciatyvos pavadinimas. Tai yra yra trijų žodžių trumpinys: Arti Mūsų Esmės. Tokį sugalvojau todėl, kad tikslas yra sukurti tikrai LIETUVIŠKĄ kompaniją, svarbiausia yra išlikti savimi. Tai yra, puoselėti savo kultūrą. Kad ir ką bedarytume, svarbiausia - išlikti savimi: galime keisti technologijas, perimti kultūros elementus iš kitų kultūrų, darbo principus, metodus - galime keisti viską, bet privalome išlaikyti savo prigimtį, privalome išlikti arti mūsų esmės, išlikti A M E .